Airbnb Наръчник: Как да печелим 1500 лв. на месец от наем?
Малка книжка, която казва как да използваме Airbnb, за да печелим от наеми и да имаме сигурността от инвестиция в имот.
Малка книжка, която казва как да използваме Airbnb, за да печелим от наеми и да имаме сигурността от инвестиция в имот.
Съдържание
В книгата става дума за това как да се възползваме от Airbnb, за да имаме висок месечен доход, без да се налага да работим за него. Как се инвестира в имоти, които да носят печалби от краткосрочни наеми? Как това, в сравнение с алтернативата за дългосрочен наем, е в пъти по-изгодно? Книгата покрива всичко нужно от А до Я, за да се постигне въпросната печалба. Как да разберем кога е добър момент за покупка? Къде, какъв апартамент да купим и как да го обзаведем? Как да публикуваме успешно имота си в Airbnb и каква ценова политика да наложим? Как да спестим пари от банкови такси и валутни преводи при получаване на парите от Airbnb? Как дейността ни да бъде легална? Как да си организираме управлението на имота: настаняване и самонастаняване на гости, комуникация, почистване. Какви гости пътуват в Airbnb и заслужава ли си да сме Superhost? Как да подходим със съседите? Какво можем да получим от Google Maps и Booking.com? Книгата е изцяло практически ориентирана с цел да бъде максимално полезна на настоящи и бъдещи хостове в Airbnb или хора, които се интересуват от имоти.
ПРЕДГОВОР ОТ АВТОРА 9 ВЪВЕДЕНИЕ 11 За какво става дума в тази книжка? 11 За кого е подходяща? 13 Как да се чете и прилага? 14 Дефиниции 15 ПРЕДИМСТВА И НЕДОСТАТЪЦИ ЗА ИМОТ В AIRBNB 16 ПОКАЗАТЕЛИ ЗА УСПЕХ (МЕТРИКИ) 18 ТАБЛИЦА С ФИНАНСИ И КАЛКУЛАТОР 23 БАЗА ЗА СРАВНЕНИЕ 27 Алтернатива в тесен смисъл 27 Алтернатива в широк смисъл 29 ПОКУПКА НА ИМОТ С ЦЕЛ ИНВЕСТИЦИЯ В AIRBNB 33 ОТНОСНО ЦЕНИТЕ ЗА ПОКУПКА НА ИМОТИ 40 КАКЪВ АПАРТАМЕНТ Е ПОДХОДЯЩ? 41 ЛОКАЦИЯТА 46 ПОДХОДЯЩИ ГРАДОВЕ 47 Варна и Бургас 48 Пловдив 48 София 50 Извън България 51 ОБЗАВЕЖДАНЕ НА АПАРТАМЕНТА 52 Основните неща 52 Пълен списък (чеклист) какво трябва да имаме в имота 52 ПУБЛИКУВАНЕ (ЛИСТВАНЕ) НА ИМОТ В AIRBNB 56 Създаване на личен профил 56 Публикуване (листване) на имота 59 Условия на резервациите 69 Политики за резервации (Policies) 70 Резервации и условия за настаняване (аvailability) 73 ЦЕНИ 74 Как ценообразува Airbnb? 77 Настройка на цените 79 Специални оферти (Special Offer) 80 Отстъпки 81 Актуализация на цените 81 В заключение за цените 85 ИЗПЛАЩАНЕ НА ПРИХОДИТЕ 85 Правила (Payout Routing Rules) 86 Paysera 87 Revolut 88 Българска банка 90 PayPal 91 ДАНЪЦИ 92 ГОСТИТЕ В AIRBNB 95 Какви хора ползват Airbnb? 96 Оценките и ревютата на гостите 97 ПОСРЕЩАНЕ НА ГОСТИ 98 Самонастаняване 100 Лично посрещане на гости 104 ПОЧИСТВАНЕ, ПРАНЕ, КАМЕРИЕРКИ 110 Какви опции имаме за почистване 110 Собствена схема 112 Ред и принципи на почистване на помещения за гости 117 Поправка на неща и реакция при аварии 132 Покупка на бельо и други 133 КОМУНИКАЦИЯ 134 Автоматизация 134 Темплейти на препоръки и указания за гостите 139 Ревюта 147 Допълнителни шаблoни 148 Как да намерим онлайн комуникатор? 149 ПРОМЯНА ИЛИ ОТМЯНА НА РЕЗЕРВАЦИЯ 156 ЩЕТИ, СИГУРНОСТ, КРАЖБИ 157 Основните неща 157 Къде да внимаваме с исковете за щети? 159 За какво можем да искаме допълнително обезщетение? 159 Как да заведем щета? 160 Връщане на пари на госта (компенсация) 162 СЪХОСТОВЕ И ПОМАГАЧИ 163 SUPERHOST 164 ВРЪЗКА С AIRBNB 166 ПРОБЛЕМИ СЪС СЪСЕДИ 169 РЕД ЗА КАТЕГОРИЗАЦИЯНА ИМОТА 172 Промени в Закона за туризма от 2018 г. 175 GOOGLE MAPS 181 BOOKING.COM –ЗАСЛУЖАВА ЛИ СИ? 183 ФОРМИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ДЕЙНОСТТА 186 Физическо лице 186 Фактуриране: Регистрация на ФЛ по ДДС (чл. 97А) 186 Решението 186 Защо практичността на тази норма е безумна спрямо определени случаи на физически лица? 188 Патентен данък: физическо лице категоризиран имот 189 Фирма (Юридическо лице) 190 ФИКТИВНИ АНУЛАЦИИ НА РЕЗЕРВАЦИИ 193 НАЕМЕН АРБИТРАЖ 194 БЪДЕЩЕТО НА AIRBNB И ТУРИЗМА В БЪЛГАРИЯ 195 Airbnb 197 Китай 198 Пазарът на Airbnb в България 198 ПРЕГОВОРИ 199 В РЕЗЮМЕ 200 БЛАГОДАРЯ 205 СПИСЪК С ПОМОЩНИ РЕСУРСИ 206 ДИСКЛЕЙМЪР 207Съдържание
Над 6000 души поръчаха и отзивите са страхотни!
Извадки от книгата
Предимства и недостатъци за имот в Airbnb
Бърз поглед върху плюсовете и минусите от реализация на имот в Airbnb.
Предимствата:
- Повече пари. Приходите от краткосрочни наеми носят по-голяма печалба в сравнение с дългосрочните наеми. Това важи при условията, за които обръщам внимание в тази книга. Ако се приложат принципите, посочени тук, успехът ни в Airbnb е гарантиран.
- Потоци пари. Airbnb ни изплаща приходите до 24 часа след настаняване на госта. Това означава, че имаме приходи поне няколко пъти в месеца на фона на алтернативата от веднъж месечно при дългосрочен наемател.
- Имотът се изхабява по-бавно и по-малко. Когато например Джон и Марта от Ирландия гостуват в София, те искат да са навън, да разглеждат града и страната. В апартамента ни ще се прибират да си вземат душ и за да спят. В повечето случаи такъв е типажът на гостите в Airbnb. Това означава, че имотът не се използва толкова интензивно, колкото от наематели на дългосрочен наем. Ако Иван и Мария от Ямбол живеят в имота дългосрочно, ще се възползват от него на 100% => имотът ще се амортизира много по-бързо.
- Гъвкавост/възможност да ползваме имота. Налага ни се да ползваме временно апартамента? Идват ни гости за празниците и искаме да ги настаним? Или правим ремонт вкъщи и трябва да се изнесем? Блокираме календара в Airbnb за желаните дати и си ползваме имота. С наематели на дългосрочен наем това е невъзможно да се случи.
Минусите:
- Загуба на време и нерви в управление на имота в Airbnb, разправии с гости, календари, резервации. Това може да бъде преодоляно със системността и принципите, за които става дума в тази книга.
- Проблеми със съседи. Има вероятност в началото да възникне напрежение със съседите в сградата. В книгата има специална секция за това как да преодолеем този минус. В крайна сметка дейността ни в Airbnb е напълно законна.
Относно цените за покупка на имоти
Допреди декември 2008 г. всички казваха, че цените на имотите никога не падат. Събитията в края на 2008 г. и след това, през 2009 г., показаха друго. Никой не може да каже какво ще се случи в бъдещето – нито с пазара на имоти, нито с пазара на каквото и да било друго.
Един критерий, който може да бъде полезен при анализ на ситуацията дали сега е добър момент за покупка: Има ли голям оптимизъм? Всички останали купуват ли? Всички ли вярват, че винаги всичко ще е наред, че икономиката ще продължи да расте, че цените на имоти ще продължат да растат? Цари ли оптимизъм? Ако отговорът е „да“, то за нас това е знак, че трябва да сме много внимателни и консервативни. В такива ситуации вероятността да загубим пари е по-голяма от вероятността да пропуснем възможности.
От друга страна, ако вместо оптимизъм, цари песимизъм, всеки е притеснен и пазарът е в стагнация или в корекция, то за нас това е знак, че трябва да бъдем смели и да действаме. В такива ситуации вероятността да спечелим пари е много по-голяма от вероятността да загубим.
Централно място в двете ситуации по-горе заема рискът. Във времена на повсеместен оптимизъм рискът за нас е голям. Във времена на повсеместен песимизъм рискът за нас е нисък.
Какъв апартамент е подходящ?
През годините съм получaвал множество въпроси от този тип:
- Колко голям трябва да бъде?
- Може ли да е студио?
- Mоже ли да е с една спалня?
- С две спални по-добре ли е?
Отговорът винаги е относителен. Но нека разгледаме различните видове апартаменти.
…
Още извадки: